Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

U okviru projekta SpongeCity održana radionica za predstavnike gradskog preduzeća Zelenilo

Projekat SpongeCity u kojem Glavni grad učestvuje kao partner, između ostalog se temelji na konceptu održivog urbanog razvoja, osmišljenom za upravljanje poplavama i smanjenje negativnih uticaja klimatskih promjena, poput povećanih padavina i drugih izazova. Ideja je da gradovi funkcionišu kao “sunđer”, apsorbujući kišnicu, omogućavajući njen prirodni ciklus u podzemlje i smanjujući opasnosti od poplava, sa kojima se u većoj ili manjoj mjeri suočavaju svi gradovi.

Sistem Glavnog grada Podgorica čine organi, ustanove i službe, uključujući javna preduzeća kao što je Zelenilo, koje se bavi održavanjem zelenih površina i može igrati značajnu ulogu u projektovanju pri sprovođenju ovih inicijativa. Upravo zbog toga, danas je tim koji radi na ovom projektu održao prezentaciju za zaposlene u Zelenilu, kako bi im približili ciljeve projekta i razmotrili mogućnosti zajedničkog djelovanja. Radionicu su vodile Branka Knežević, koordinatorka projekta, Teodora Kusovac, saradnica na projektima u gradskom IPA timu i stručni konsultanti, Željka Čurović i Golub Ćulafić.

Kroz projekat SpongeCity važno je da budemo upoznati sa svim potencijalnim rješenjima za adekvatno upravljanje vodama, kako bi radili na studiji izvodljivosti za smanjenje površinskog oticanja kišnice i sprečavanju poplava i zagađenja.

Na radionici je bilo riječi o značaju povećanja zelene infrastrukture i koliko je važno širenje zelenog fonda, postavljanje vegetacije, vrtova na krovovima koji apsorbuju vodu. Osim toga, bilo je riječi i o održivoj urbanizaciji, kao i integraciji ekoloških i tehnoloških rješenja u urbane prostore.

Na radionici je istaknut značaj edukacije o urbanim zelenim površinama koje mogu upijati vodu, kao i o tehnikama za stvaranje “zelenih krovova” i drenažnih sistema.

Uloga predanih aktera u promociji održivih rješenja koja odgovaraju na izazove izazvane klimatskim promjenama, uključujući povećanje učestalosti poplava i ekstremnih vremenskih uslova.

Klimatske promjene čine ovakve projekte sve važnijim jer gradovi postaju sve podložniji nepovoljnim vremenskim uslovima, kao što su poplave, suše i porast temperatura. Ovi projekti mogu značajno doprinijeti smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu, kao i unapređenju kvaliteta života građana.

Podsjećamo, SpongeCity je projekat Interreg Programa za Dunavsku regiju koji kofinansira Evropska Unija, a koji se realizuje od 01. januara 2024. do 30. juna 2026. godine.

SLUŽBA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU

Najnovije aktuelnosti:
Najnoviji aktuelni događaji:
Najnovije servisne informacije: