Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Projekat Be Ready: Zajedno za otpornije gradove u doba klimatskih promjena

U okviru međunarodnog projekta Be Ready u kojem Glavni grad učestvuje kao partner, održan je javni događaj koji je okupio pojedince, građane, organizacije i institucije u čijem fokusu interesovanja i rada su klimatske promjene i njihov uticaj na život u gradovima. To je bila prilika da se razgovara, kako o samom projektu, tako i o praktičnim rješenjima, izazovima i problemima sa kojima se građani suočavaju usled previsokih temperatura u urbanim sredinama.

Razmijenjena su mišljenja struke, ali i studenata, građana koji sve više uviđaju negativne posljedice. Osim toga, predstavljeni su i rezultati ankete o fenomenu toplotnih urbanih ostrva, a koja je pokazala da je javnost prilično upoznata sa ovim fenomenom i da uglavnom na isti način mapiraju izazove i prepoznaju potencijalna rješenja.  

Koordinatorka projekta Branka Knežević kazala je da je Glavni grad jedan od 19 partnera i koji uključuje 9 pridruženih partnera koji dolaze iz 12 zemalja. Osim gradova, partneri su i naučno- istraživačke institucije, biroi koji se bave prostornim planiranjem, tako da je akcenat bio na tome da se što više različitih, relevantnih subjekata uključi kako bi se postigao cilj- da se gradovi osnaže i da pruže adekvatan odgovor na posljedice klimatskih promjena, a jedna od njih je i fenomen urbanih toplotnih ostrva”, kazala je Knežević.

Saradnica na projektima u gradskom IPA timu, Teodora Kusovac istakla je da su klimatske promjene, između ostalog, ove godine donijele najtoplije ljeto i značajno više temperature, što nam govori da su posljedice očigledne i da ćemo se i dalje suočavati sa toplotnim i drugim klimatskim ekstremima. “ Kada govorimo o gradovima, jedan od najvećih izazova je pojava toplotnih ostrva, odnosno mikro lokacija i onih djelova grada koje i sami prepoznajemo kao mjesta na kojima je ljeti zaista teško boraviti. Tome doprinosi gustina naseljenosti gradova, nedostatak zelenila, materijali koje koristimo u infrastrukturi i tome slično. Sve ove faktore ćemo uz pomoć stručnih saradnika, u slučaju Podgorice detaljno razmatrati i napraviti procjenu ranjivosti grada i rizika na nastanak toplotnih ostrva u gradu koja utiču prije na zdravlje ljudi, pa na životnu okolinu, potrošnju energije pa i na infrastrukturu”, kazala je Kusovac, dodajući da će Podgorica u okviru projekta raditi, između ostalog,  na zelenim (akupunkturnim) rješenjima.

Stručni saradnici na projektu Biljana Medenica i Ljuban Tmušić istakli su da ovakav vid javnog događaja koji okuplja veliki broj zainteresovanih strana kroz interakciju i razmjenu iskustava itekako doprinosi daljoj implementaciji projekta. Kako su dodali, u toku su aktivnosti na izradi procjene rizika za lokacije u Podgorici koje su podložne nastanku toplotnih ostrva i to će biti zapravo pilot lokacije koje su na neki način već mapirane.U narednom periodu će se vršiti i prikupljanje podataka od relevantnih subjekata, koji će biti veoma važni za izradu pomenute procjene rizika.

U kontekstu priče o urbanim toplotnim ostrvima, predstavljeni su i rezultati ankete koja je pokazala da je City kvart naselje u Podgorici koje većina građana prepoznaje kao toplotno ostrvo. Tu su i Trg nezavisnosti, Stari aerodrom, Zabjelo…Na pitanje da li urbana toplotna ostrva utiču na nastajanje tropskih noći, preko 90% ispitanika odgovorilo je potvrdno. Osim toga, više od 90% ispitanika odgovorilo je da gustina izgrađenosti i koeficijent zelenog pokrivača utiče na nastanak toplotnih ostrva u gradovima. Kao potencijalna rješenja za umanjenje negativnih efekata građani su u najvećem broju istakli povećanje zelenog fonda i održivo planiranje kada je u pitanju izgradnja objekata, ali i bolje regulisanje saobraćaja u mirovanju.

Podsjećamo, kroz projekat Be Ready lokalne i regionalne vlasti dobiće podršku za bolje razumjevanje urbanih toplotnih ostrva, kroz zajedničku izradu i testiranje rješenja za ublažavanje efekata navedenog fenomena, kako bi se povećala otpornost gradova na klimatske promjene.

Projekat se implementira od 01. januara 2024 – 30. juna 2026. godine.

Izjava koordinatorke projekta Branke Knežević,: https://www.youtube.com/watch?v=tq6-fnBMF2w

Izjava saradnica na projektima IPA tima Teodore Kusovac: https://youtu.be/DbZya-FpA9U

Izjava stručne saradnice Biljane Medenice: https://youtu.be/25XARJJQu_U

Izjava stručnog saradnika Ljubana Tmušića: https://youtu.be/YkUCsM6B5zA

KADROVI: https://www.youtube.com/watch?v=pQwGIbJ_dwU

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Najnovije aktuelnosti:
Najnoviji aktuelni događaji:
Najnovije servisne informacije: