Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Podgorički forum – značajna platforma za povezivanje ključnih aktera za unapređenje poslovnog ambijenta i inovativnog razvoja glavnog grada

Gradonačelnica Podgorice prof. dr Olivera Injac otvorila je Podgorički forum koji je održan danas u Naučno tehnološkom parku Crne Gore. Ovaj događaj svake godine okuplja brojne učesnike iz zemlje, regiona i Evrope, biznis i naučnu zajednicu, a u fokusu ovogodišnjeg foruma je razvoj saobraćajne infrastrukture i uticaj na razvoj Podgorice, inovacije u službi održivog razvoja, startUp ekosistem i stvaranje održive preduzetničke kulture. Pozdravljajući prisutne, gradonačelnica je istakla da se Podgorički forum organizuje sa ciljem umrežavanja privrede, nauke i svih drugih sektora od vitalnog značaja za našu zajednicu i njen budući razvoj.

“Podgorički forum je itekako značajna platforma za razmjenu ideja, inicijativa i rješenja koja će nam omogućiti da iskoristimo sve svoje potencijale i krenemo ka održivom razvoju u svim sferama društva. Danas živimo u globalnom okruženju koje se brzo mijenja, a naša je obaveza, kao donosilaca odluka, ali i odgovornih lidera, da radimo na tome da Podgorica postane prepoznatljiv centar inovacija, privrede i znanja”, kazala je Injac i dodala da ovaj događaj nije samo prilika da diskutujemo o izazovima, već i da se fokusiramo na investicione potencijale Podgorice.  “Polazeći od izvrsne geografske pozicije, i namjere da u narednim godinama dodatno unapređujemo infrastrukturu, pa do inovativnih ideja koje dolaze sa univerziteta i naučnih institute uvjerena sam da je Podgorica spremna da bude investicioni centar, jer ovdje su naši ljudi, stručnjaci i preduzetnici koji svakodnevno pokreću nove inicijative i stvaraju novu vrijednost”, kazala je Injac.

Kako je kazala, važno je da nastavimo ulaganja i jačamo sinergiju između privrede i naučne zajednice, jer samo na taj način možemo stvoriti uslove za inovacije koje će omogućiti našim preduzećima da budu konkurentnija i doprinesu rastu ekonomije.

“Naš cilj je da Podgorica postane mjesto gdje se najbolje ideje pretvaraju u konkretne projekte, i da omogućimo svim zainteresovanim investitorima da prepoznaju naš grad kao sigurno i perspektivno okruženje za ulaganja. Vjerujem da će diskusije koje ćemo imati danas rezultirati konkretnim projektima i partnerstvima koji će unaprijediti našu ekonomiju i podići standard života svih naših građana”, poručila je Injac.

Tema na prvom panelu bila je Saobraćajna infrastruktura u funkciji razvoja glavnog grada. Učesnici na ovom panelu bili su: Sava Ašanin, državni sekretar Ministarstva saobraćaja, prof.dr Biljana Ivanović na Građevinskom fakultetu UCG, Roko Tolić, izvršni direktor Aerodroma Crne Gore i Srđan Pejović izvršni direktor Delta Transport Sistema, dok je moderator tokom trajanja ovog panela bio mr Luka Đukanović, menadžer Glavnog grada. 

Prvi panel bio je prilika za konstruktivan dijalog između različitih aktera iz privatnog i državnog sektora, kao i eminentnih stručnjaka iz oblasti saobraćaja i urbanizma. Cilj diskusije bio je definisanje pravca u kojem treba da se razvija saobraćajna infrastruktura, s posebnim naglaskom na razvoj glavnog grada.

Jedan od ključnih zaključaka panela bio je da je neophodno raditi na izmještanju transporta i saobraćaja iz užeg dijela grada. Ovaj pristup omogućio bi rasterećenje centralnih gradskih zona, smanjenje saobraćajnih gužvi i unapređenje kvaliteta života stanovnika.

Tema drugog panela bila je “Pametni gradovi: Inovacija u službi održivog razvoja”, dok su učesnici bili: prof.dr Aleksandar Stevanović Univerziteta u Pitsburgu, Jelena Sretenović direktorka za tržišta Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine Mastercard, Stevan Šandi izvršni direktor Bix Bit. Moderator ovog panela bio je Nikola Mićunović rukovodilac Službe za informacioni sistem Glavnog grada. 

Ključni cilj za budućnost jeste integracija svih usluga na jednom mjestu, čime bi se značajno uštedjelo vrijeme građana i unaprijedio kvalitet njihovog svakodnevnog života poručeno je na ovom panelu. Ovaj pristup predstavlja viziju za buduću pametnu Podgoricu – grad u kojem tehnologija služi potrebama zajednice, čineći ga efikasnijim, povezanijim i održivim.

Poseban fokus stavljen je na primjenu adaptibilnih sistema u upravljanju saobraćajem. Kroz uvođenje pametnih semafora i naprednu kontrolu raskrsnica, značajno se unapređuje saobraćajna infrastruktura, čime se omogućava optimizacija saobraćajnih tokova, smanjenje gužvi, manja potrošnja goriva.

Tokom trećeg panela “Inovacije i startup ekosistema: Stvaranje održive preduzetničke kulture” naglašena je važnost sinergije aktera u sistemu – uključivanje državnog sektora, privrede, lokalne zajednice i stručnjaka. Učesnici ovog panela bili su Frane Šesnić izvršni direktor Zicer centra Zagreb, Marijeta Barjaktarović Lanzardi, državna sekretarka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Sanja Gardašević, su-osnivačica Zuno games, a moderator ovog panela bio je Šućo Orahovac, sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i investicije Glavnog grada.

Prioriteti su osluškivanje privrede, razumijevanje potreba zajednice i njihovo integrisanje u razvojne planove, kako bi se unaprijedio kvalitet života i podstakla održiva preduzetnička kultura.

Kontinuirana komunikacija sa zajednicom igra centralnu ulogu – otvoreni dijalog i prikupljanje prijedloga od građana i preduzetnika omogućavaju bolje razumijevanje njihovih potreba i efikasnije odgovaranje na izazove, poručeno je sa Trećeg panela.

Obraćanje gradonačelnice Podgorice prof.dr Olivere Injac

Kadrovi

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Najnovije aktuelnosti:
Najnoviji aktuelni događaji:
Najnovije servisne informacije: