Objekat nekadašnje robne kuće „NA-MA“ (Narodni magazin) dugo godina bio je van upotrebe i u veoma zapuštenom stanju, nakon čega je uprava Glavnog grada odlučila da ga sačuva kroz prenamjenu i uvođenje novih sadržaja, a posebno imajući u vidu lokaciju objekta i njegovo dugo trajanje u kolektivnoj memoriji grada.
Primarni cilj međunarodnog konkursa, raspisanog krajem juna ove godine, bio je obezbjeđivanje vizije adaptivne prenamjene objekta po principima održivosti kako bi se mogao koristiti na savremen način, ali uz očuvanje graditeljskog nasljeđa.
“Ono što je definisano kroz konkursni zadatak je na neki način materijalizovano i drago mi je što projekat rekonstrukcije ,,Podgoričanke” odlično napreduje. Bilo je potrebno dosta truda i rada kako bismo došli u ovu fazu, ali vjerujem da je ovo jedan od ljepših poklona koji je naš grad mogao da dobije. Od jednog zapuštenog objekta, centar grada dobiće prostor orjentisan ka lokalnoj zajednici i potrebama naših sugrađana, ali i svih posjetilaca”, kazala je gradonačelnica prof. dr Olivera Injac.
Na konkursu koji je bio otvoren do 24. septembra, pristigle su 52 prijave, a osim domaćih timova na konkursu su prijavljeni radovi iz Kine, Poljske, Turske, Argentine, Rumunije, Filipina, Egipta, Italije, Kenije, SAD-a, Francuske…
Članovi konkursnog žirija Aleksander Vujović, SUPA; Dijana Vučinić, DVARP; Frane Šesnić, ZICER; Slobodan Radoman, RADDAR i Duška Mačić, glavna gradska arhitektica Glavnog grada Podgorica odabrali su tri najbolja rješenja i tri otkupa.
Od 52 pristigla rada, žiri je jednoglasno odlučio da prvu nagradu dodijeli radu ,,Spirala susreta” pod šifrom 01445, rad autorskog tima iz Argentine koji je okupio gotovo 30 stručnjaka iz oblasti arhitekture i očuvanja istorijskog naslijeđa koji su ponudili najbolje rješenje za rekonstrukciju ,,Podgoričanke”.
Druga nagrada dodijeljena je radu pod šifrom 18616, autorke Aleksandre Kozłowska iz Poljske, a treća radu pod šifrom 17900 tročlanog tima u sastavu Cihan Sevİndİk, Sıddık Güvendİ, Dr. Senem Müştak Sevİndİk iz Turske.
,,Spirala susreta”, idejno rješenje po kojem će se raditi prenamjena ,,Podgoričanke”, osvojila je novčanu nagradu od 25 hiljada eura, drugorangirani rad 12 hiljada eura, dok će trećerangirani dobiti novčanu nagradu od 6 hiljada eura.
,,Metod adaptivne ponovne upotrebe daje prednost fleksibilnim, programski orijentisanim prostorima koji podstiču kontinuirano korištenje, orjentisano na lokalnu zajednicu, transformišući zgradu Robne kuće od statičnog obilježja grada u dinamičnog učesnika u gradskom životu, pozivajući posjetioce da uđu, istraže i aktivno se uključe. Strateški transparentna i otvorena, zgrada poziva građane i posjetioce da se popnu uz spiralu koja pruža sadržaj i motiviše posjetioce da učestvuju u programu koji je pristupačan i inovativan, naglašavajući osjećaj zajedništva i povezanosti. Spirala postaje mjesto susreta, biblioteka, auditorijum, kancelarija”, stoji u obrazloženju.
,,Veoma smo zadovoljni nagrađenim idejnim rješenjem i načinom na koji su autori odgovorili na konkursni zadatak povezujući ambijent u kojem se nalazi sa sadržajima koji će biti integrisani kroz coworking prostore i brojne sadržaje namijenjene našim sugrađanima. U narednoj fazi projekta bavićemo se detaljima koji će osigurati da zgrada bude u potpunosti prilagođena za odživu upotrebu. Svakako, ostaćemo posvećeni onome što smo definisali kao glavni cilj, a to je očuvanje istorijske vrijednosti i kulturnog značaja u smislu urbane memorije grada na način da se objekat robne kuće sačuva kroz prenamjenu u fleksibilan radni prostor, ali i kao centar za društvene i kulturne događaje. Kreativni centar služiće kao platforma za povezivanje ljudskog potencijala Podgorice sa sadržajima koji podstiču pokretanje aktivnosti na svim nivoima. Kako je zgrada smještena u centru grada, ,,Spirala susreta” predstavlja posvećenost Podgorice urbanoj obnovi uz prihvatanje vizije grada usmjerene ka kulturi, inovaciji i revitalizaciji cijelog centra”, kazala je Duška Mačić, glavna gradska arhitektica.
Podsjećamo, među ključnim ciljevima koje je trebalo postići bili su:
-
- Očuvanje istorijske vrijednosti i kulturnog značaja u smislu urbane memorije grada, a uz očuvanje kroz prenamjenu u fleksibilan radni proctor, ali i kao centar za društvene i kulturne događaje;
-
- Stvaranje fleksibilnog i društveno povezanog Kreativnog centra koji podržava inovacije u srcu grada i omogućava kreiranje novih radnih mesta i mogućnosti za zapošljavanje, čime se stimuliše lokalna ekonomija i poboljšava kvalitet života;
-
- Iskorišćavanje strateške lokacije za urbanu revitalizaciju centra grada na način što će se robna kuća transformisati u prepoznatljivo mjesto na obodu glavnog gradskog trga sa snažnim vizuelnim identitetom.
Od učesnika na konkursu se očekivalo da identifikuju prostorne i funkcionalne potencijale; primjene mjeru statičkog osiguranja objekta prema Elaboratu stanja konstrukcije sa predlozima sanacije. Kada je u pitanju buduća namjena objekta, bilo je važno uticati na kreiranje živahno mjesto okupljanja koje omogućava sprovođenje različitih programa, kroz dizajniranje fleksibilnih radnih prostora koji će podržati različite potrebe korisnika, uključujući pojedinačne radne stanice, timski prostor, prostorije za sastanke i prostor za relaksaciju koristeći inovativnih tehnoloških rešenja za poboljšanje korisničkog iskustva i efikasno upravljanje prostorom.
Imajući u vidu namjeru gradske uprave da se posveti integraciji održivih principa, idejna rješenja moralasu uključivati komponentu efikasnog korišćenje energije i upotrebu ekološki prihvatljivih materijala.
Sve radove možete pogledati na linku: