Gradonačelnik Podgorice Prof. dr Saša Mujović je izjavio da nova gradska administracija ulaže ogromne napore u rješavanju prioritetnog problema Podgorice – izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda.
„Kao što je javnosti poznato aktuelno postrojenje locirano pored Krivog mosta je višestruko manjeg kapaciteta od stvarnih potreba Podgorice, čime se dovodi u opasnost zdravlje građana, ali i onemogućava dalji razvoj grada i novih naselja. Novoplanirano postrojenje se jednim dijelom nalazi na prostoru katastarske opštine Botun, čije se lokalno stanovništvo godinama protivi izgradnji postrojenja. Kako bih se upoznao sa njihovim stavovima posjetio sam opštinu Zeta 14. januara 2025. i razgovarao sa predsjednikom Opštine Mihailom Asanovićem i predstavnicima mještana Botuna.
Moram priznati da je izrečeno od strane mještana imalo potresnu notu. Šteta koju im je pričinio Kombinat aluminijuma, posebno sa zdravstvenog aspekta, je nemjerljiva. Dodatno, mještani nisu konsultovani pri definisanju lokacije postrojenja, njihovi stavovi su u potpunosti ignorisani. Sve je to stvorilo bunt i visok stepen jedinstva i odlučnosti mještana da se ne dozvoli izgradnja bilo kog novog postrojenja koje može imati negativan uticaj na njihovo zdravlje i životnu sredinu.
Obećao sam da ću sa svojim saradnicima pokušati naći alternativno rješenje. Isto smo predstavili Mihailu Asanoviću na sastanku održanom 3. februara, kao i predstavnicima mještana narednog dana. Naša nova ponuda podrazumijevala je:
- Izmještanje tačke ispusta prečišćenih otpadnih voda za 1.5 km sjeverno od prvobitno planiranog rješenja, u cilju daljeg ublažavanja uticaja efluenata na rijeku Moraču i značajno uvećanje zelene zone,
- Ugradnju dodatnih filtera na spalionici mulja, sa ciljem umanjenja potencijalno štetnih uticaja izlaznih gasova i
- Širenje kanalizacione mreže i odvođenje otpadnih voda sa područja Botuna, Cijevne, Mahale i dijela Golubovaca.
Kako je lokacija samog postrojenja ostala ista, mještani nisu prihvatili ovaj predlog.
Cijeneći značaj problematike, stav mještana i razvojne potrebe Podgorice odlučio sam da se obratim Vladi Crne Gore i predložim urgentno djelovanje kako bi izašli iz neugodne pat-pozicije. S toga predlažem:
- Da se Ministarstvo finansija aktivno uključi oko pregovora sa KfW bankom, kao vodećim finansijerom projekta i sa izvođačem radova, kako ne bi došlo do gubljenja bespovratnih grant sredstava u iznosu od 35 miliona eura i kako bi spriječili sudski postupak i potraživanja izvođača radova.
- Da se po hitnom postupku urade studije izvodljivosti i ostala tehnička dokumentacija za dvije alternativne lokacije koje se nalaze u industrijskoj zoni KAP-a, a nesporno su na teritoriji Podgorice.
Na ovaj način, podrškom Vlade Crne Gore, možemo riješiti gorući i opterećujući problem, a uvažavajući potrebe svih zainteresovanih strana, navodi se u Mujovićevom obraćanju.