Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Počeli radovi na rekonstrukciji Doma zdravlja u Tološima

U Tološima su počeli radovi na rekonstrukciji objekta Doma zdravlja, koji datira iz 1960. godine i koji je nakon pandemije koronavirusa prestao sa radom zbog dotrajalosti i lošeg stanja. Tim povodom, gradonačelnik Podgoriceprof. dr Saša Mujović istakao je da je početak radova rezultat kvalitetne saradnje između Glavnog grada i Vlade Crne Gore.

“Ovo je pravi primjer dobre i konkretne saradnje između Ministarstva zdravlja i Glavnog grada, a zahvaljujući razumijevanju i podršci ministra Šimuna, koji je prepoznao inicijativu i obezbijedio potrebna sredstva, u iznosu od 200.000 eura, danas svjedočimo početku radova na objektu koji je dugo bio u zapuštenom stanju i očekujem da će za tri do četiri mjeseca Dom zdravlja biti u punoj funkciji, na zadovoljstvo mještana Tološa“, kazao je Mujović. Gradonačelnik je naglasio da ovo nije jedina zajednička inicijativa Glavnog grada i Ministarstva zdravlja i da je u planu da u okviru budućeg multifunkcionalnog objekta u Zagoriču bude predviđen i objekat Doma zdravlja, kao i u planiranom multifunkcionalnom objektu na Zabjelu. Podsjetio je i na zajedničku inicijativu izmještanja Metadonskog centra sa Konika, kao i na razgovore u vezi sa skladištem Montefarma, ističući da je opseg zajedničkih aktivnosti Glavnog grada i Vlade Crne Gore veoma širok.

Govoreći o razvoju Tološa, gradonačelnik je poručio da je to naselje dugo godina bilo zapostavljeno, ali da će u narednom periodu dobiti brojne nove sadržaje. „Pored rekonstrukcije Doma zdravlja, krajem maja očekujemo raspisivanje javnog poziva za izvođenje kanalizacione mreže, u okviru koje će biti izgrađena dva primarna kolektora. U pregovorima smo sa Ministarstvom prosvjete kako bi mještanima bilo omogućeno korišćenje terena OŠ ‘Novka Ubović’, dok Sekretarijat za sport radi na obezbjeđivanju lokacije za izgradnju sportskog poligona u Tološima“, naveo je Mujović.

Gradonačelnik je podsjetio i da je gradska administracija nedavno, nakon 20 godina, stavila u funkciju Mareški kanal, čime je voda ponovo stigla do Morače, ističući da Glavni grad pokazuje odgovornost i dosljednost u realizaciji obećanih projekata. „Kao gradska uprava pokazujemo ozbiljnost i odgovornost, ali i odlučnost da sve što smo obećali sprovedemo u djelo“, zaključio je Mujović.

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun kazao je da je objekat Doma zdravlja u Tološi tokom pandemije koronavirusa bio u funkciji COVID punkta, ali je zbog nedostatka kadra i neadekvatnih infrastrukturnih ulaganja nakon toga napušten.

„Jedna od prvih inicijativa menadžmenta Dom zdravlja Podgorica, zajedno sa mnom, bila je da građanima Tološa obezbijedimo adekvatnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu, a ovaj projekat ne podrazumijeva samo obnovu objekta, već i unapređenje zdravstvenih usluga na nivou primarne zdravstvene zaštite.

„Pored usluga opšte medicine, Podgorica će dobiti još jedan radiološki centar u okviru primarne zdravstvene zaštite, jer je projektom predviđena instalacija novog RTG aparata, koji je već nabavljen i vrijedan je preko 100.000 eura. Građani će na jednom mjestu moći da obave laboratorijske analize, ultrazvučne preglede, a u sklopu objekta nalazi se i apoteka Montefarma. Na taj način zaokružujemo sve ključne potrebe stanovnika ovog dijela grada, imajući u vidu da se u neposrednoj blizini nalaze vrtić i škola, što dodatno potvrđuje važnost ovog projekta“, naveo je Šimun.

Ministar je istakao dobru saradnju sa Glavnim gradom i gradonačelnikom Mujovićem, dodajući da su kroz planirane multifunkcionalne objekte predviđeni prostori za domove zdravlja i apoteke na Zabjelu i Zagoriču, da je dugogodišnji problem predstavljala i lokacija metadonskog centra, ali da je to pitanje koje je ova gradska uprava uspješno riješila.

“Očekujem da u naredna dva mjeseca bude raspisan tender za izgradnju najvećeg doma zdravlja u Crnoj Gori, u City kvartu, a uskoro i početak izgradnje nove bolnice u okviru Univerzitetskog kliničkog centra, odnosno Dječije bolnice, u saradnji sa međunarodnim partnerima, čime Ministarstvo zdravlja nastavlja sa intenzivnim ulaganjima u unapređenje zdravstvene zaštite svih građana Crne Gore” zaključio je Šimun.

Direktorica Doma zdravlja Podgorica dr Dragana Durković Perović kazala je da je riječ o zajedničkoj inicijativi Glavnog grada, Ministarstva zdravlja i Doma zdravlja čime će biti zaokručena jedna cjelina potreba za oko 15.000 stanovnika ovog dijela Podgorice, te da će se rasteretiti Dom zdravlja u Bloku V.

“Realizacijom ovog projekta, mještani Tološa imaće zdravstvenu zaštitu na jednom mjestu. Nabavku rengena u vrijednosti od 104.000 eura i UZ aparata od 30.000 eura omogućilo nam je Ministarstvo zdravlja, dok je učešće Montefarma 10.000 eura”, kazala je Durković Perović, dodajući da je širenje kapaciteta na Zabjelu i Zagoriču itekako važna jer će zdravstvena zaštita na nivou Podgorice biti značajno unaprijeđena.

Kadrovi

Izjava gradonačelnika prof. dr Saše Mujovića

Izjava ministra zdravlja dr Vojislav Šimun

Izjava direktorice Doma zdravlja Podgorica dr Dragane Durković Perović

SLUŽBA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU

Najnovije aktuelnosti:
Najnoviji aktuelni događaji:
Najnovije servisne informacije: